ROZSAH SLUŽEB POSKYTOVANÝCH PĚSTOUNŮM
- Vzdělávání
Pěstoun musí splnit 24 hodin vzdělávání. Pěstoun si z nabídky vybere vzdělávání, které bude absolvovat.
- Pomoc při zajištění osobně péče o dítě svěřené do pěstounské péče (dále jen ,,krátkodobá výpomoc")
Pěstouni mají právo na krátkodobou výpomoc s péčí o svěřené děti v případě, že na straně obou pěstounů nastane některá z překážek zajištění osobní péče o svěřené dítě podle § 47a odst. 2 písm. a) ZSPOD, nebo pokud druhý pěstoun, kterého se tento důvod netýká, není schopen zajistit péči o svěřené děti sám. Doprovázející organizace Začít spolu, z.s. se zavazuje poskytovat krátkodobou výpomoc v následujících případech:
- pokud je pěstoun, který pečuje o svěřené děti sám, uznán dočasně práce neschopen nebo pokud jsou oba pečující pěstouni uznáni současně dočasně pracovně neschopni, při ošetřování osoby blízké,
- při narození vlastního dítěte nebo úmrtí osoby blízké,
- při vyřizování nevyhnutelných osobních záležitostí (např. jednání s úřady, účast na soudním řízení, lékařský zákrok apod.
- Pomoc se zajištěním celodenní péče o svěřené děti (dále jen ,,respit“)
Pěstouni mají právo na pomoc se zajištěním celodenní péče o svěřené děti v rozsahu 14 kalendářních dnů v kalendářním roce, jestliže svěřené děti dosáhly alespoň 2 let věku.
Respit nesmí být v rozporu se zájmy a potřebami dítěte, a musí být v souladu s Individuálním plánem ochrany dítěte (dále jen IPOD*). Tato péče může mít formu klasického nebo příměstského tábora, pobytu pro děti organizovaného doprovázející organizací, školy v přírodě atd…
- Odborná pomoc
Klíčový pracovník poskytuje poradenství při řešení problémů souvisejících:
- s péčí o svěřené dítě, jeho zdravím a výchovou, v oblasti vzdělávání dítěte a přípravy na budoucí povolání, nabídky zájmové činnosti, při uplatňování nároku na dávky pěstounské péče nebo jiné, dále poradenství v období přijetí dítěte nebo jeho návratu do původní rodiny, při přípravě svěřeného dítěte na odchod z náhradní rodiny před jeho sletěním, při jednání s biologickými rodiči či jinými příbuznými za účelem kontaktů s dítětem, při naplňování povinnosti pěstounů vzdělávat se.
Psychologická, terapeutická nebo jiná odborná pomoc je poskytována nad rámec poradenství a týká se podpory zpracování emočně náročných situací v souvislosti s pěstounskou péčí. Instrukce č. 8/2019 .
- Kontakt s biologickou rodinou
Pěstouni jsou povinni podporovat sounáležitost každého svěřeného dítěte s jeho původní rodinou a dalšími osobami blízkými, a to formou, která je v zájmu dítěte a v souladu s individuálním plánem ochrany dítěte.