Menu:


Příběhy a názory romských žen zazněly v pražské Grébovce

30.11.2015
Příběhy a názory romských žen zazněly v pražské Grébovce

V pražské Vile Grébovka proběhla konference projektu JILEHA / SRDCEM - s názvem Naslouchejte příběhům a názorům romských žen z celé ČR.

Mezi témata kulatých stolů patřilo vzdělávání, domácí násilí v romských rodinách, tradice a emancipace, Romky v netradičních zaměstnáních nebo romské pěstounky. Diskutovalo o nich na čtyřicet romských žen.

Setkání připravila romská ženská skupina Manushe, která funguje pod hlavičkou organizace Slovo 21 od roku 2000. Svou dosavadní činnost na něm představilo devět lokálních romských ženských skupin z Prahy, Ostravy, Náchoda, Bruntálu, Turnova, Mimoně, Chomutova, Rumburku a Krupky.

Ženské skupiny se scházejí dvakrát měsíčně a zabývají se postavením romských žen v rodině a komunitě, posílením sebevědomí a sebe respektu, situací romské komunity ve městě, hovoří o ženských právech, věnují se také zdravotní osvětě nebo sociálně právním otázkám. Mají za sebou také několik úspěšných projektů – namátkou politický výcvik pro romské ženy nebo projekt Mami, tati, já chci do školy zaměřený na motivaci a informování rodičů o důležitosti kvalitního vzdělání pro jejich děti.

pRZDNINY_2019_-_LTO.jpg


Jsou romští politici v Čechách a na Slovensku úspěšní? Odpovědi hledá nový dokumentární film Tvůj čas...

2.11.2015

Po roce 1989 vyrostla na Slovensku a v Čechách nová generace romských lídrů, kteří se ucházejí o nejvyšší místa v politickém životě. Jak dnes hodnotí své zkušenosti s politikou? A daří se jim vůbec v politice od pádu komunismu v Československu prosadit se? To jsou otázky, na které se pokouší odpovědět nový dokumentární film s názvem Tvůj čas..., který vznikl ve spolupráci organizací eduRoma a ROMEA.

Podle autorů je záměrem filmu pomocí výpovědi romských politiků zhodnotit a definovat pojem politického úspěchu, nikoliv pouze jako zisku hlasů ve volbách, ale ve smyslu prosazovaní politik, jež mají pozitivní vliv na romskou populaci.

"Tématům, které se týkají romské politiky se věnuji více než deset let a nyní jsem hledal jiný výrazový prostředek. Dokumentární film se jeví jako jedna z nejlepších variant jak toto téma komunikovat s veřejností" uvedl pro Romea.cz režisér filmu Vlado Rafael ze slovenské nevládní organizace eduRoma.

"Podle mého názoru bohužel dokumentaristé obou zemí doposud nenašli způsob jak toto téma zobrazovat reálně, aniž by zatěžovali diváky množstvím obrázků polonahých dětí z osad nebo ghett," dodal Rafael.

"V následujících měsících film čeká více než 30 premiér na Slovensku, kde se bude promítat veřejnosti a sami jsme zvědaví jak toto téma bude přijímáno, jak bude publikum reagovat," řekl Rafael.

Předpremiéra filmu proběhla na Slovensku 28. září a v České republice se film poprvé představí v pondělí 5. října v 17 hodin v Francouzském institutu v Praze. Na úvod bude v Praze navíc uveden krátký dokumentární film Stíny romského holokaustu. Po promítání filmů, za kterými stojí romští autoři, proběhne diskuze.

klikni na zobrazení videa:

Film (mp4; 7 MB)


Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie

2. 11. 2015


Petr Torák převzal Řád britského impéria

30.11.2015
Příběhy a názory romských žen zazněly v pražské Grébovce

Policista Petr Torák dnes z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra převzal Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu královna Alžběta II. propůjčila především za komunitní práci v městě Petersborough.

„Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z malá Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali a dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ řekl Torák serveru Romea.cz, když se dozvěděl, že vyznamenání získá.

Petr Torák emigroval s rodinou z České republiky v květnu 1999 po útoku neonacistů. V Česku navštěvoval soukromou právní akademii. Chtěl pokračovat dál a podal si přihlášku na dvě vysoké školy. Na jednu ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl hotovou půlku testů. Neonacisté poté zbili jeho matku a později i jeho samotného. V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k policii. Dnes pracuje jako policista v Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna.

Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, ať je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ popsal Petr Torák v rozhovoru pro Český rozhlas.

Když se Rom může cítit jako člověk...

Petr Torák věří, že mu udělení vysokého vyznamenání pomůže i v jeho dalších projektech, jako je třeba rozjezd internetového rádia pro českou a slovenskou komunitu. A především doufá, že může mít kladný dopad i na vnímání Romů v České republice.

„Pevně doufám, že česká společnost si uvědomí, že pokud je Romům dána šance se uplatnit, tak ji většina Romů využije a bude velkým přínosem pro celou společnost. Většinová společnost musí přestat "sáčkovat" Romy a soudit je podle několika individuí, které páchají kriminalitu nebo nežijí podle daných společenských norem. Já osobně znám v ČR spoustu vzdělaných a schopných Romů, kteří pracují ve státní sféře nebo podnikají, ale kvůli předsudkům společnosti se tito lidé veřejné neidentifikují jako Romové,“ řekl Torák serveru Romea.cz.

A dodal: „A v tom vidím velký rozdíl mezi ČR a Velkou Británii, kde společnost soudí člověka podle jeho schopnosti a ne podle barvy pleti, sexuality nebo fyzickým indispozicím. Rom, tak jako jiní lidé z menšinových skupin, se tu cítí jako člověk, který může být hrdý na to, že je Rom. Romové, kteří se nemusí potýkat každý den s rasismem a nenávisti, ať už v přímém kontaktu nebo jen z médií a úst politiků, se pak mohou soustředit na plnohodnotný život a přispívat k růstu celé společnosti.“


PŘEHLED KLIENTŮ 2015 K 31. 10. 2015

13. 10. 2015

graf.jpg

Naše poslání

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou ambulantní a terénní služby poskytované rodině s dítětem, u kterého existují rizika ohrožení jeho vývoje, nebo je jeho vývoj ohrožen v důsledku dopadů dlouhodobě obtížné sociální situace, kterou rodiče nedokážou sami bez pomoci překonat.

 

footer-logo.png

Kontaktujte nás